Pamięć na medal, czyli jak trenować swój mózg

Pamięć na medal, czyli jak trenować swój mózg

Pamięć bywa zawodna, o czym można się przekonać niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. Poza tym, że nasze umiejętności zapamiętywania informacji zmniejszają się wraz z wiekiem, na problemy w tym obszarze ma również świat, w którym żyjemy. W dzisiejszych czasach jesteśmy bowiem atakowani wieloma mniej i bardziej ważnymi informacjami z niemal każdej strony. Taka ilość komunikatów sprawia, że trudno jest pamiętać o rzeczach najbardziej istotnych. Na szczęście niezależnie od powodów wpływających na zawodność pamięci, można ją skutecznie ćwiczyć. Jak? Podpowiadamy poniżej!

Krzyżówki

Niektórzy są ich wielkimi fanami, a inni sceptycznie podchodzą do tego rodzaju rozrywki, jednak krzyżówki to świetny sposób na ćwiczenie pamięci. Wpływają na koncentrację, rozwijają twórcze myślenie i pomagają się zrelaksować, a przez to stanowią doskonały trening mózgu. Dodatkową zaletą jest to, że do ich rozwiązywania nie potrzebujemy towarzystwa i możemy relaksować się w ten sposób  w niemal każdym miejscu i czasie! To jeden z najłatwiej dostępnych treningów pamięci, który warto robić regularnie.

Gry towarzyskie

Nieco bardziej towarzyskim sposobem są gry planszowe, które poza rozwojem stanowią fantastyczną rozrywkę dla całej rodziny. Wybór gier jest tak duży, że każdy może znaleźć coś w sam raz dla siebie. Obmyślanie strategii, szukanie rozwiązań, maksymalna koncentracja, logiczne myślenie – to elementy, które łączą w sobie gry towarzyskie. Dzięki temu rozwijają obie półkule mózgowe, a przy okazji pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych.

Domowe metody

Rozwój nowych technologii  sprawił, że w niektórych kwestiach polegamy na nich bardziej, niż na własnej pamięci. O ważnych datach przypominają nam powiadomienia w telefonie, nawet najłatwiejsze obliczenia matematyczne robimy przy pomocy kalkulatorów, plan dnia rozpisujemy w mobilnych organizerach. A gdyby tak zapomnieć o istnieniu nowych technologii i wszystkie wspomniane czynności wykonywać samodzielnie? To doskonały sposób na ćwiczenie mózgu! Zapamiętywanie numerów telefonów najbliższych członków rodziny, daty urodzin bliskich i przyjaciół czy samodzielne obliczanie wysokości napiwków za dobry obiad w restauracji to najłatwiejsze metody dbania o dobrą kondycję swojej pamięci.

Gry i aplikacje mobilne 

Powiedzenie, że wszystko jest dla ludzi – ważne, by używać tego z głową – ma swoje potwierdzenie w kolejnej metodzie. Nowe technologie mogą bowiem okazać się naszym sprzymierzeńcem w walce z problemami z pamięcią. Istnieją gry pamięciowe, które można zainstalować na swoim telefonie lub komputerze, stawiając na połączenie miłego z pożytecznym. Tego rodzaju aplikacje motywują do treningów nie tylko poprzez możliwość zdobywania kolejnych poziomów, ale też rywalizację z innymi użytkownikami. Można postawić również na łatwiejsze rozwiązania, które nie wymagają instalowania aplikacji. Przykładem jest gra pamięciowa dostępna na naszej stronie w zakładce ĆWICZ PAMIĘĆ. Warto spróbować w niej swoich sił!

O pamięć należy dbać od najmłodszych lat – im więcej uwagi poświęcimy na jej rozwijanie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia problemów w przyszłości. Powyższe metody są łatwo dostępne i skuteczne, dlatego warto przetestować je we własnym zakresie. Być może zainspirują kogoś do znalezienia własnych metod treningu pamięci, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. 

Ginkofar®Intense

Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum
(kwantyfikowany suchy wyciąg z Ginkgo biloba L., folium), 120 mg, tabletki powlekane.

Wskazania: w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem), w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Produkt jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań

Na pamięć wybierz lek

Kliknij w przycisk i ćwicz swoją pamięć!

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.