Dobra pamięć? Naturalnie! Poznaj 5 ziół pomagających na problemy z pamięcią

Dobra pamięć? Naturalnie! Poznaj 5 ziół pomagających na problemy z pamięcią

Problemy z pamięcią i koncentracją dotykają nie tylko pacjentów w starszym wieku. Często zauważa się je również u młodych osób, które nie są w stanie skupić swojej uwagi zarówno w pracy, jak i życiu codziennym. Niezależnie od wieku, dolegliwości związane z zaburzeniami pamięci mocno utrudniają funkcjonowanie. Jak sobie z nimi poradzić? Szukaj wsparcia w naturze!

Gingko Biloba (miłorząb japoński)
Najpopularniejszą rośliną wspomagającą zachowanie pamięci w dobrej formie, jest miłorząb japoński. Nie bez powodu drzewo nazywane jest żywą skamieliną, bo istnieje na naszej planecie od 20 mln. lat i do teraz przetrwało w niemal nie zmienionej formie. Jego lecznicze właściwości odkryto ponad 1000 lat temu, a roślina zawdzięcza je przede wszystkim liściom, w których jest aż 60 składników organicznych. Wśród nich najważniejsze są ginkgoflawonoglikozydy i laktony terpenowe (np. ginkgolidy, bilobalid), które odpowiadają m.in za zmniejszenie krzepliwości krwi, wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko niedokrwienia mózgu.

Żeń-szeń
Kolejnym naturalnym przeciwnikiem problemów z pamięcią jest żeń-szeń. To korzeń, którego prozdrowotne właściwości wykorzystuje się w medycynie chińskiej od ponad 4 000 lat. Spożywany w formie stałej, jako proszek, herbata czy nalewka wzmacnia organizm, zapobiegając jego zmęczeniu i osłabieniu. Uznaje się go również za produkt wpływający na poprawę koncentracji i zapamiętywanie informacji, choć te właściwości żeń-szenia nie zostały potwierdzone klinicznie. Decydując się na jego przyjmowanie, należy uważać z dawkowaniem – zbyt długie zażywanie rośliny może przyczynić się do wzrostu ciśnienia czy zaburzenia snu.

Wąkrotka azjatycka (gotu kola)
Choć nazwa rośliny jest nieco egzotyczna, jej działanie może okazać się nam dużo bliższe. Ma szerokie spektrum właściwości, jednak przede wszystkim uważana jest za roślinę regenerującą mózg, a dokładniej powstające w nim połączenia nerwowe. 

Różaniec górski
Na rodzimych terenach również możemy znaleźć zioła wspomagające naszą pamięć. Należy do nich różaniec górski, który jest spotykany w Sudetach oraz Karpatach. Nazywa się go inaczej “złotym korzeniem”, ponieważ wykazuje zbawienne właściwości dla układu nerwowego człowieka. Poza działaniem przeciwdepresyjnym, stymuluje procesy poznawcze, poprawia pamięć oraz zdolności koncentracyjne. Stwierdzono również jego wpływ na poprawę samopoczucia, poprzez łagodzenie napięć i dodawanie witalności.

Kozieradka
Słynie z charakterystycznego zapachu przypominającego rosół i jest uwielbiana przez włosomaniaczki, ale zaobserwowano też jej znaczącą rolę w procesie regeneracji komórek nerwowych. Badania potwierdziły, że dzięki zawartości m.in. trygoneliny, kozieradka wykazywała działanie neuroprotekcyjne, przeciwdepresyjne oraz pozytywny wpływ na funkcje poznawcze.

Wspomaganie, nie lecznie
Chociaż dobroczynne działanie ziół i naturalnych wyciągów z roślin na nasze samopoczucie jest powszechnie znane, należy pamiętać o ich wspierających właściwościach. Zioła w czystej postaci mogą jedynie wspomagać i uzupełniać kurację lub leczenie chorób. Ich wyciągi są jednak wykorzystywane w lekach, gdzie odpowiednio dobrane dawki i standaryzacja, maksymalizują zbawienne właściwości roślin. Takie medykamenty mogą wyraźnie poprawić jakość życia pacjentów skarżących się na problemy z pamięcią. Należy jednak pamiętać, by nigdy nie podejmować decyzji o podjęciu kuracji farmakologicznej bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą!

Ginkofar®Intense

Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum
(kwantyfikowany suchy wyciąg z Ginkgo biloba L., folium), 120 mg, tabletki powlekane.

Wskazania: w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem), w celu poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Produkt jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża.

Podmiot odpowiedzialny: Biofarm Sp. z o.o., ul. Wałbrzyska 13, 60-198 Poznań

Na pamięć wybierz lek

Kliknij w przycisk i ćwicz swoją pamięć!

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.